Uge 9-10 tur 2019

Allerød SkiKlub arrangerer i 2019 klubtræningstur til Canada

Vi har i år valgt at bruge en teknisk arrangør af vores klubtur – Spies (rejs og vær glad 🙂 )

Niveauet og konceptet er det velkendte for Allerød SkiKlub: – vi skal bo sammen, vi skal dele nogle fantastiske oplevelser i de fedeste terræner – og  vi skal bo og spise godt ……..

Allerød SkiKlub har endnu ikke haft Canada på programmet. Det har længe været på ønskesedlen; men det kræver jo lidt mere tid før det giver mening. I år skal det være !

Turen går både til Banff og Kicking Horse

Lidt om Banff

Banff ligger i en af Canadas største nationalparker, midt i The Canadian Rockies. Banff har i mange år været en perle blandt skientusiaster. En gratis bus kører hele dagen fra Banff ud til de tre skiområder Mount Norquay, Sunshine Village og Lake Louise. Hver vinter falder der mellem 10 og 15 meter sne, og skisæsonen strækker sig fra november til slutningen af maj. I det meste af tiden kan du stå på ski i den helt fantastiske og specielle tørre pulversne, “champagne powder,” der ikke kan beskrives, men simpelthen skal opleves! Skulle du blive træt af skiene, kan du bl.a. prøve kræfter med snescootersafari, heli-ski og slædehundekørsel.

Banff by er meget hyggelig og byder på utallige restauranter, barer og forretninger – alle beliggende omkring Banff Avenue. Prisniveauet både i byen og på bjerget er yderst rimelige og ligger en del under det, vi kender fra alperne. Serviceniveauet og gæstfriheden i Banff er ligesom resten af Canada i særklasse.

Se mere om Banff og skiområderne: http://www.banff.com/

Se om der er sne allerede her : https://www.banff.com/banff-skiing/banff-webcams/

Et eksempel på det høje serviceniveau man har i Banff, er de såkaldte Orientation Tours, som de fleste herhjemme måske kender som pistevisning.
Hver dag står de såkaldte Mountain Hosts klar til at vise rundt i det imponerende skiområde. Man får et fantastisk overblik over området, men også et indblik i hele områdets historie – alle Mountain Hosts er lokale og har boet i området hele deres liv. De ved derfor bl.a. også, hvor man finder den bedste sne eller hvor man skal køre, når det sner.
Det er ganske gratis, og kan helt klart anbefales…!!!

Lidt om KICKING HORSE

Kicking Horse har på rekordtid opnået kultstatus blandt specielt de mere erfarne og grænsesøgende skientusiaster. Indtil for få år siden blev stedet kun brugt til heli-skiing og andre ekstreme ting. Heldigvis er området med sin nye og supermoderne gondollift, nu tilgængeligt for det bredere skifolk.
Der i dag mulighed for skiløb på alle niveauer, men stedet er dog mest kendt og berygtet for det mere ekstreme skiløb. Fantastiske ”bowls”, stejle hang, off-piste i og uden for træerne og ikke mindst den berømte ”powder” er varemærket for Kicking Horse.
Det mange af vores gæster elsker ved Kicking Horse, er den nemme adgang til at prøve kræfter med off-piste under sikre forhold. Og der findes off-piste på alle niveauer, så det er absolut ikke kun eksperter der er vilde med stedet !!
En anden vigtig ting ved Kicking Horse, er at sneen stort set altid er god fra top til bund dvs. pisterne også er i verdensklasse.
Sidst men ikke mindst er Eagle Eye restauranten på toppen (Canada højest beliggende restaurant), en attraktion i sig selv. Fantastisk mad og endnu bedre udsigt og stadig til rimelige priser.
Se mere om Kicking Horse her: http://www.kickinghorseresort.com/

Rejseplanen

22/2: Afrejse København kl. 12.15 ankomst Toronto kl. 14.55, videre kl. 16.45 ankomst Calgary kl. 19.10
7/3: Afrejse Calgary kl. 13.45 ankomst Toronto kl. 19.33, videre kl. 21.00 ankomst København kl. 10.35 8/3

Ophold

Ptarmigan Inn

Hotelkategori: 3+ Ptarmigan Inn er et hyggeligt hotel midt på Banff Avenue med skibus lige udenfor døren. Du bor i rummelige værelser med plads til 4 personer, og alle værelserne har bad/toilet, satellit-tv, kaffe/te faciliteter m.m. Hotellet har en god restaurant, hyggelig bar, jacuzzi og sauna.
https://banffptarmiganinn.com/

Palliser Lodge

Nyt og lækkert hotel / lejlighedskompleks beliggende på selve bjerget, Kicking Horse. Det betyder skiløb lige til døren, og altså optimal udnyttelse af dette herlige skiområde. Palliser Lodge har både værelser og lejligheder, med 2 rum, fuldt udstyret køkken, pejs, fladskærm og balkon. Hotellet har udendørs opvarmet pool, og et hyggeligt receptionsområde. Palliser Lodge stod først færdig i december 2006, så lejlighederne/værelserne er i rigtig god stand, og helt sikkert et sted man kan nyde og slappe af mellem strabadserne på bjerget.

Pris

Pakkepris Dkk 15.795,- pr person
Prisen inkluderer:
– Fly og afgifter
– 6 overnatninger i Banff på Ptarmigan Inn inkl. morgenmad i delt dbl. værelse
– 7 overnatninger i Kicking Horse på Palliser Lodge v/4 pers. i 2 bedroom lejlighed
– 6 dgs liftkort til alle 3 områder i Banff
– 6 dgs liftkort til Kicking Horse
– Gratis at medbringe ski hvis I vælger Lufthansa/Air Canada og oplyser dette til os, inden afrejsen, og Lufthansa bekræfter der er plads på flyet til skiudstyr.

Derudover skal vi regne med billeje oveni (fælles)

Liftkort

Vi har 6 dgs liftkort inkluderet begge steder. Spies tilbyder, at vi kan købe liftkortet hjemmefra, så det ligger klar på hotellet ved ankomsten til Banff.

Du skal lige være OBS på …

Vigtig information om rejser via Canada

Danske statsborgere skal søge om indrejsetilladelse til Canada. Dette gælder for rejser til og via Canada.
Registreringen er gennem eTA for danskere som rejser uden visum.
Du ansøger via eTAs hjemmeside (Electronic Travel Authorization) http://www.cic.gc.ca/english/visit/eta-start.asp

Din eTA-ansøgning bør sendes ind i god tid. I de fleste tilfælde får man svar med det samme eller inden for få minutter.
Det koster 7 CAD pr. person. Denne afgift betales med kreditkort når man ansøger.
Din godkendte ansøgning er gyldig i 5 år eller til passet udløber, hvis dette sker inden for de 5 år.

Leje af Skiudstyr

Ønsker man at leje skiudstyr i Canada er der naturligvis masser af muligheder for dette, og tit er der penge at spare ved at gøre det hjemmefra via nettet.
Der er specielt i Banff og Whistler mange sportsforretninger, dvs. stor konkurrence og man kan derfor med fordel kigge sig lidt omkring når man kommer derover og finde et godt tilbud.
Prisniveauet er nogenlunde det samme som i alperne.

Inden du beslutter dig for, om du vil leje eller medbringe dit eget skiudstyr, skal du være opmærksom på, at det på nogle flyselskaber koster mellem 4-500,- pr. vej at medbringe eget udstyr. Mens andre flyselskaber tilbyder at man kan medbringe skiudstyr gratis.
Det er meget individuelt om man ønsker at leje eller medbringe egne ski, og afhænger vel også af hvilket udstyr man har og hvor glad man er for det. Der er dog en række fordele ved at leje:
– Du slipper for at bære rundt på dine ski under turen. – Du skal ikke være nervøs for, om skiene kommer frem. – Du ‘slider’ ikke på dit eget udstyr. – Når man lejer, er man altid sikret godt udstyr, som er nyslebet og smurt. – Man kan frit bytte og dermed prøve forskellige modeller undervejs. – Man kan skifte mellem ski og snowboard. – Skal man i dyb ‘powder’, kan man skifte til de specielle brede ‘powder ski’, uden at det koster ekstra. – Man får mulighed for at opbevare skiene i forretningen, så man ikke behøver at opbevare dem på hotellet/lejligheden. – Hvis man kører rundt i egen bil, er man fri for at skulle betale ekstra for ski-bag på taget.

Transport i Canada

Man kan enten vælge at tilkøbe transferbus til/fra Calgary Lufthavn, og så benytte skibusserne i området som er gratis når man har købt liftkort.
Eller man kan vælge at leje en bil, der står klar i Calgary lufthavn når man lander. Så har man bilen under hele opholdet, hvilket gir god fleksibilitet i forhold til at køre ud til de forskellige skiområder, eller måske en tur til Calgary, Kicking Horse eller andre spændende steder i nærheden af Banff Nationalpark.

 

Heli-skiing

Canada er uden tvivl stedet, hvis man vil udleve drømmen om heli-skiing. Det skyldes flere ting:
• Heli-skiing er meget udbredt i Canada, og der findes masser af Heli-skiing operatører
• Sneen er mere ”tør” end i Europa og den er derfor meget lettere at køre i
• Kvalitet og sikkerhed er i topklasse hos de forskellige udbydere af heli-skiing
• Der findes enorme områder for heli-skiing, så man er garanteret Champagne Powder
• Der arrangeres heli-skiing på næsten alle niveauer, så man behøver ikke være ekspert eller have stor erfaring med at køre i dyb sne
Prisen for en dags heli-skiing (3 løft) koster ca. 3.700 kr. pr. person, og man kan så vælge at tilkøbe flere løft, hvis pengepungen – og ikke mindst benene – er til det.
Man kan også vælge cat-skiing, som byder på samme skiløb som heli-skiing. Her er helikopteren blot byttet ud med en ombygget pistemaskine, som bringer jer ud til den dybe, uberørte sne.
Fordelen ved cat-skiing er, i modsætning til heli-skiing, at de kan køre i næsten alt vejr – og så er det væsentligt billigere.
NB: Da Banff er en nationalpark, er Heli-skiing ikke tilladt. Dvs. man enten skal til Kicking Horse (Purcell heliskiiing), eller Panorama (RK heliskiing). Og der er mulighed for at arrangerer ture inkl. transport til/fra Banff.

Forsikring

Du er afsted på træningslejr med din skiklub – derfor er du dækket ind af DIF idrætsskadeforsikring; men derudover kan du overveje Gouda, som Spies har samarbejde med

I samarbejde med Gouda rejseforsikring, kan vi tilbyde en special skirejse forsikring. Du kan læse om forsikringen her:
https://www.gouda.dk/privat/rejseforsikring/skirejseforsikring/daekning
Prisen afhænger af turens varighed, så kontakt os for en konkret pris på lige netop din forsikring.
Du kan også vælge at tegne en afbestillingsforsiking, som koster 6 % af rejsens pris, og som dækker den rejsende i tilfælde af akut opstået, lægedokumenteret sygdom hos den rejsende eller nærmeste familie.

Det med småt ….

Med mindre andet er aftalt, henviser vi til vores generelle bestemmelser:
http://www.spies.dk/rejsebetingelser
Har man gennem Spies købt min. to ydelser, f.eks. fly og hotel, er man omfattet af pakkerejseloven.
Se mere om pakkerejseloven her: http://www.fs.dk/jura/loveregl/fb_lov/l_pakke.htm
Spies forbeholder sig ret til at forhøje den aftalte pris, som følge af ændringer i transportomkostninger, herunder brændstofpriser, skatter, afgifter eller gebyrer for visse tjenesteydelser, valutakurser som er anvendt ved beregning af prisen for det pågældende arrangement eller andre forhold, som Spies ikke kan/har kunne tage højde for.

Tilmelding

På mail til John Gædicke : jg@spies.dk  med kopi til:  uge9@allerodskiklub.dk 

SNAREST MULIGT DA VI KUN HAR BILLETTER RESERVERET I BEGRÆNSET TID – TIL 1. OKTOBER